Kategori arşivi: Genel

Tez danışmanlık

Tez danışmanlık

Resmi olarak üniversitelerin atadıkları ve size tez danışmanlık yapacak kişi okulunuzdaki öğretim üyesidir. Ancak tez danışmanlık süreci içerisinde birçok akademisyen son derece ilgisiz kalabilmektedir. Bu durumda ise öğrenciler onlarca belirsizlik içerisinde atacağı adımı bilmemektedir. Son derece haklı olarak da konu hakkında profesyonellerden yardım talep etmektedir. Bizim gibi akademik çalışmalarla ilgili hizmet sunan kurumlardan birçok hususta yararlanılabilmektedir. Konu hakkında başlangıç aşamasından itibaren talebelere tez danışmanlık hususunda özgün çalıştaylar meydana getirmek suretiyle destek olmaktayız. Öyle ki faaliyetlerimizi genişletme konusunda alt yapıyı daha sağlam inşa etmeye gayret gösteriyoruz. Böylece standartlaştırılmış süreçler etrafında size destek olmaya çaba harcıyoruz. Her ne kadar bu aşamanın standartlar etrafında yürütülmesi noktasında birçok engelle karşılaşılıyor olsa da bizim ifade etmek istediğimiz olmazsa olmazlarla ilgili standartlar oluşturmaktır. Bunların dışında kalanlar ise tamamen danışman hocanın ne istediğine bağlı olarak şekillenecektir. Hal böyle olunca sizin de tahmin edeceğiniz üzere tez danışmanlık aşaması gerçekleştirilirken odak nokta danışmandır. Ancak bu çerçevede başarıya en kısa yoldan ulaşmak mümkün görünmektedir.

PROJE ÖDEVİ HAZIRLAMA

Proje ödevi hazırlama

Proje ödevi hazırlama

İnsan hayatında bir kez proje ödevi hazırlama gerçekleştirebilir. Ancak proje ödevi hazırlama sayısı yalnızca tezsiz programa devam edenler için ikiye çıkabilir. Bu durumda nasıl hazırlık yapmanız gerekiyor? Bu konuda kısaca bilgi aktarılacak olan yayında, size yol gösterici birkaç noktaya değinmek istiyoruz. Burada ilk olarak kendi isteklerinizi dikkate almak suretiyle danışmanla ortak bir paydada buluşmanız önemlidir. Daha önceleri de bu bilgileri öğrenci arkadaşlarımıza iletmiş olmamıza rağmen çeşitli yanlış anlaşılmalar söz konusu olmaktadır. O yüzden burayı biraz açalım, kendi istekleriniz önemlidir ancak kaynak konusunda sorun yaşayacağınız bir konuyu sırf istediğinizden dolayı seçerseniz ciddi bir hata yapmış olursunuz. Bunun önüne geçmek maksadıyla çok kez vurguladığımız üzere öncelik her daim alt yapı araştırması olmalıdır. Aksi takdirde yolu yarılamışken tekrar başa dönme durumu olabilir. Artık geçen zamanı mı düşünürsünüz yoksa verdiğiniz emeklerin boşa gitmesine mi? Daha kötü olan ise Proje Ödevi Hazırlama aşamasının sonuna yaklaşmışken aynı işi baştan tekrar yapmak olacaktır. Bu sebeple alt yapı taraması ilk önce yapılmalıdır. Sonrasında planlı ve disiplinli şekilde ilerlemek sizi olumlu sonuca doğru götürecektir.

PARAYLA TEZ YAZDIRMA

Parayla tez yazdırma

Parayla tez yazdırma

Son günlerin önemli bir tartışma konusu da parayla tez yazdırma hususudur. Akademik olarak etik olmadığını kabul etmek gerekir. Peki, parayla tez yazdırma etik değildir ancak öğrencisine/asistanına kendi akademik yayınını hazırlatmak etik mi? ( bu bir yayının tamamı da olabilir veyahut ilgili yayının birkaç sayfası da olabilir). Sonuçta etik değerlerden bahsetmek gerekiyorsa etik herkes için “etik” olmak durumdadır diye düşünüyoruz. Elbette başkasının yaptığı bir hata, bir diğerinin de hata yapmasını açıklayamaz. Tam olarak biz de hizmet verdiğimiz bu alanda başkasına dayanarak kendimizi haklı çıkarma çabasında değiliz. Açıkça ifade etmek gerekirse belirtilen kıstas dışında parayla tez yazdırma hususunda bir sakınca görmemekteyiz. Çünkü her şeyden önce bu işi seviyoruz ve bu iş sayesinde kendimizi geliştiriyoruz. Günümüzde elde etmesi en zor olgu olan bilgiye maddi değer biçmek doğru olmasa da biz bu işi hem kendimizi geliştirmek hem de maddi yarar sağlamak için yapıyoruz. Zaten yalnızca maddi çıkar sağlamayı düşünsek böyle bir iş yapmazdık sanırım. Yine de işin maddi kısmını görmezden gelmek mümkün değildir. Çünkü gerçekten akademik yayın hazırlamak zor bir iştir. Biz sürekli olarak bu işi yapmamız sebebiyle biraz daha hızlı üretim yapabiliyoruz. Zaten temel ayrım bu hususta meydana gelmektedir.

BİTİRME TEZİ NASIL HAZIRLANIR

yüksek lisans tezi yazan yerler

yüksek lisans tezi yazan yerler

Yıllar önce bu işe başladığımızda az sayıda yüksek lisans tezi yazan yerler ve Yüksek Lisans Projesi HazırlamaYüksek Lisans Tezi Hazırlama yerleri bulunmaktaydı. Takip eden dönemde sürekli olarak artan bu sayı, rekabet olarak olumlu bir gelişmeydi. Ancak ilerleyen süreçte görüldü ki rekabet olarak olumlu olacağı düşünülen bu durum tam tersi şekilde sonuçlandı. O kadar çok kişi – kurum bu işi yaptığını iddia ediyor ki tüketici de haklı olarak ne yapacağını bilemiyor. Birçok talebe yüksek lisans tezi yazan yerler konusunda tercih yapmakta ciddi kafa karışıklığı yaşıyor. Çünkü fiyat dengesi olmayan piyasada birbirinin arasında dağlar kadar fark olan teklifler alıyor. Kimseyi töhmet altında bırakmak istemeyiz ancak çok sayıda kötü niyetli insan yüksek lisans tezi yazan yerler adı altında hizmet vermektedir. Bunların çoğunluğu profesyonellikten uzak şekilde faaliyet gösterme çabasındadır. Müşteri için en can sıkıcı durum olan ulaşılamamak veya taleplerinin dikkate alınmaması gibi durumlarla sıkça karşılaşılmaktadır. Maliyeti düşüreyim derken birçok müşterinin bu şekilde canı sıkılmaktadır. Hatta birçoğu dolandırılmaktadır. Tüketici olarak sadece maddi kıstasla araştırma yaparsanız bu kişilere adeta davetiye çıkarmaktasınız. Sizden ricamız yüksek lisans tezi yazan yerler konusunda değerlendirme yaparken ilgili kurumu kısa bir süre araştırmanız. Web sayfalarını incelemek size kalite konusunda fikir verecektir. İncelemenizi yaparken de en azından bir tane yayınlanmış makalenin tamamını okuyunuz. Lütfen bir düşünün; çok beğendiğiniz markanın bir kıyafetini darmadağın bir vitrinde ve üstelik her tarafı lekeli biçimde satın alır mıydınız?

eski yazıya git: BİTİRME TEZİ HAZIRLAYAN YERLER

Tez Bankası

Tez Bankası

İktisadi olarak manası dışında halk arasında birçok yerde birikim, biriktirilmiş, bir araya gelmiş/getirilmiş gibi anlamlarda kullanılan banka kelimesi, akademik yayınlar arasında da kullanılmaktadır. Söz gelimi tez bankası kelime öbeğinin manası arşiv manasında kullanılmaktadır. Tez hazırlama konusunda çalışma hazırlayan kişiler YÖK Tez Merkezi aramak maksadıyla bu araştırmayı gerçekleştirmektedir. Ya da buna alternatif olarak tez hazırlama merkezi hakkında bilgisi olmayan bazı arkadaşlar tez bankası şeklinde arama motorlarında tetkik yapmaktadır. Bu sebeple daha önceki yayınlarda bahsettiğimiz üzere asıl önemli olan talebelerin doğru kelime kullanmaları değil; aradıklarına doğru biçimde ulaşabilmeleridir. Öyle ki bu konuda doğru bilgiye ne şekilde ulaşıldığının çok önemi olmadığını düşünüyoruz.

  • Tez yazan yerler, Tez bankası olur veyahut tez arşiv olur bunun önemi olmamakla birlikte, bu araştırma sonucunda elde edilen tez örneklerinden akademik kurallara uygun biçimde yararlanılması gerekmektedir. Bu konuda birçok kez bilgilendirme yapılmış olmasına rağmen tekrar hatırlatma gereği duymaktayız. Çünkü akademik bir yayın hazırlanması hususunda bilinmesi gereken en önemli kural bu olduğundan dolayı sıkça vurgulamaktayız.
Tez örneği konusuna bak

Spss veri analizi

Spss veri analizi

İstatistik disiplinlerinde sıklıkla kullanılan paket programlardan birisi olan bilgisayar yazılımı ile spss veri analizi yapımı gerçekleştirilmektedir. IBM tarafından üretilen bu program ile birçok istatistik metot gerçekleştirilebilmektedir. İşlevsel olarak farklı programlar mevcut olmakla birlikte, en komplike ve kullanımı en yaygın olması sebebiyle de ülkemizde sıklıkla tercih edilmektedir. Her yazılım programında olduğu gibi kendisine yakın işlemlerin gerçekleştirildiği bazı programlardan artıları veyahut negatif özellikleri bulunmaktadır. Söz gelimi Amos programında olan bir özellik SPSS’te bulunmamaktadır. Yine de genel manada spss veri analizi birçok akademik yayın için yeterli olmaktadır. Tez hazırlama veyahut proje yapımı gibi konularda sıklıkla kullanılan program, İngilizce olarak yayınlanmaktadır. Türkçe versiyonu konusunda henüz bilgi bulunmamaktadır. İleride daha yaygın biçimde kullanılabilmesi ve daha fazla insanın kolaylıkla spss veri analizi yapabilmesi adına Türkçe versiyonun piyasaya sürülmesi yararlı olabilir. Yıllardır bu talebe bir karşılık bulunamadığından ötürü, gelecekte böyle bir talep dikkate alınır mı bilinmez ancak spss veri analizi yapılırken en sık kullanılan programlardan birisi olduğu gerçeği ortadadır. Birçok istatistik veri analizi içeren çalışma için olmazsa olmazlar arasında yer alan programla ilgili talepleriniz söz konusu ise profesyonel destek almanızı önermekteyiz.

Tez hazırlama merkezi

Tez hazırlama merkezi

Akademik çalışmalarla ilgili talepler sonucunda ortaya çıkmış bir kavram olan tez hazırlama merkezi artık adeta bir kurum gibi zihinlerde yer etmiştir. Bu noktada aslında tez hazırlama merkezi ile kast edilen x, y veya z gibi işletmelerdir. Bu kavram popüler bir hale geldiğinden dolayı birçok öğrenci arama sonucunda kurum adından ziyade tez hazırlama

tez hazırlama bloğu
tez hazırlama bloğu

merkezi mi? sorusunu yöneltmektedir. Dolayısıyla gitgide daha da yaygınlaşan bu kullanım ile tez yazan yerler veyahut tez yapımı işi yürütenler kast edilmektedir. Sonuçta bu arama ile amaçladığınız akademik destek hizmetine ulaşabiliyorsunuz. Böylelikle proje yazımı, ödev hazırlama gibi tüm akademik yayınlarla ilgili size hizmet verilmektedir. Hal böyle olunca da tez hazırlama merkezi arasında yer alan Tez Hazırlama Evi olarak biz, birçok konuda size destek hizmeti sunmayı amaç edinmiş durumdayız. Konu hakkında detaylarla ilgili bilgi için bizimle irtibat haline geçiniz.

Bitirme tezi

Bitirme tezi

Yükseköğretim kurumlarını bitirmenin en önemli aşamalarından birisidir. Konu hakkında en yalın biçimde bilgi vermek gerekirse bitirme tezi dersleri tamamladıktan sonraki süreçte akademik bir çalıştay hazırlanmasıdır. Bu sayede öğrencinin araştırma yeteneğinin artacağı ön görülmektedir. Bunun yanında belirli bir konuda uzmanlaşması da hedeflenen amaçlar arasında görünmektedir. Bitirme tezi hazırlamak çok zorlu mu yoksa çok kolay mı şeklinde sık sık karşılaştığımız sorulara en sade biçimde yanıt vermeye çalışalım. Aslında yalnızca bitirme tezi için değil; herhangi bir kıstasta kolay veya zor şeklinde başlamadan hemen önce ön yargıda bulunmak doğru değildir. Çünkü bu kavramlar görecelidir. Göreceli olması yanında standardizasyon bir şekilde sağlanamadığından dolayı ilerlemenin ne şekle gideceğini bilemiyoruz. Bu sebeple de kolay/zor biçiminde yaklaşmayı doğru bulmuyoruz. Ancak şunu da ifade edelim ki bitirme tezi ya da diğer akademik çalışmalarda sizden ilk istenen ‘’özgün’’ araştırma ortaya koymanızdır. Bu sebeple en sade çalışma bile kesinlikle kolay olmayacaktır. Yeni bir araştırı meydana getirmekte olduğunuzu unutmayınız.

Tez analiz

Tez analiz

İstatistik analiz içeren araştırmalarda literatürün bir şekilde üstesinden gelmiş olsanız da tez analiz aşamasına geldiğinizde, işler bazen çıkmaza girmektedir. Çünkü tez analiz denince birçok öğrenci spss veri analizi aşamasını kast etmektedir. Uygulanacak olan ölçeklerin sayısal olarak bilgisayar programına aktarılması akabinde istatistik disiplinine göre çeşitli yöntemlerle bulgular meydana getirilmektedir. Böylece sistemli bilgiler elde edilebilmektedir. Tez analiz sayesinde literatür kısmında işlenen bilgiler, metodoloji bölümünde daha az yoruma dayalı bilgilerle sentezlenmektedir. Çünkü yöntem bölümü de denilen bu bölümde sayısal verilerle bulgular ortaya konulmuş ve spss veri analizi yapılmaktadır.

tez istatistik
tez istatistik

Üniversitelerde istatistik paket programları son derece yüzeysel olarak öğretilmekte veyahut hiç öğretilmektedir (istatistik disiplin dallarındaki bölümler değerlendirilmemektedir). Hal böyle olunca da zaten öğrendiği halde zorlandığı literatür bölümünü ne zorluklarla atlatmış olan talebeler, bu kısma geldiklerinde işin içinden çıkamamaktadırlar. Öğrenciler bir yana, danışmanların birçoğu bu hususta bilgi sahibi değildir. Tüm anlatılan nedenlerle tez analiz konusunda gereksinimler ortaya çıkmıştır. Biz de ortaya çıkan bu kıstasta tüm akademik çalışmalarda hizmet vermekteyiz.