Anasayfa » Genel Bilgiler Döküman

Genel Bilgiler Döküman

GENEL BİLGİLER

Bu dokümantasyonu meydana getirmekteki temel amacımız, belirsizlikleri asgari düzeye indirgemek ve bazı konularda düşünmenizi sağlamaktır. Birçoğunuzun ilk defa duyduğu bu hizmetlerle ilgili yeterli bilinçte olmanız, ileride yaşayacağınız problemleri en aza düşürmeye yardımcı olacak ve işini düzgün yapan kişilerin/kurumların ön plana çıkmasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple birkaç dakikanızı ayırıp bu dosyayı incelmenizi rica ediyoruz.

 

1. Lütfen Araştırın!

İnternetten hizmet verdiğimize göre bizim mağazamız web sayfamızdır. İlk ve en önemli araştırmayı burada özenle yapmalısınız.

Birçoğunuz zaten oradan bulup, ulaştık der gibisiniz. Evet, bu doğru ancak yazılarımızı ne kadar incelediniz? Hizmet Birimi, Kurumsal ve Bilgilendirme sayfalarımıza baktınız mı? Bu yazıları okuduğunuz takdirde birçok kişiyi/kurumu zaten elemiş olacaksınız.

Yalnızca internet sayfalarını kısa sürelerde inceleyerek alternatiflerin en az yarısını, büyük ihtimalle yüzde doksanını (abartmıyoruz % 90) değerlendirme dışı bırakabileceğinizi söylemek yanlış olmayacaktır. Kendi web sayfasına yazdığı yazılar anlatım bozukluğu ve yazım hatalarıyla dolu olan birisi size akademik bir çalışma yapacak öyle mi? Takdir sizlerin.

Diğer taraftan sayfadaki yazıların doygunluğu ve sayısı da önemlidir. Eğer bir internet sayfasında 10’dan az yazı varsa bilin ki kısa sürede oluşturulmuş ve belirli bir süre iş yapıp yok olup gidecektir. Bu sayı 30-40’tan az olmamalı. Sayfamızda 100’ün üzerinde yazı olduğunu hatırlatırız, lütfen inceleyiniz. Yine sayfa içerisinde yer alan metinlerin de yakın zamanda yazılmış olmamasına dikkat ediniz. Tabii ki bu yazıların tek başına sayıları değil; içerikleri de çok büyük önem arz etmektedir. Birkaç dakika ayırıp en azından birkaç tanesini okuyabilirsiniz.

Hazır internet sayfaları aracılığı ile hizmet veren bir yeri ciddiye almamanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Bu sayfaları ücretsiz on dakikada oluşturabileceğinizi biliyor muydunuz? Ya da benzer şekilde uzantısı çok farklı olan sayfalara da dikkat ediniz.

Hizmet almayı düşündüğünüz web sayfası ne zaman hizmete girmiş? (Domain satın alma tarihi) Sayfa içerisindeki yazılar hangi tarihlerde yazılmış? Bunların da yanıtları önemlidir. Tüketici olarak bilinçli olmazsanız, sonradan bedeli sizin için daha ağır olabilir.

Size bu şekilde yazılı bilgilendirme yapan kurumları araştırınız. Hazırlanan şu belge sizce önemli bir dokümantasyon değil mi?

Görüşme yaptığınız kişi sizi dinliyor mu? Sorularınıza net ve tatminkâr cevaplar alabiliyor musunuz? Burada istediğiniz cevapları almanız değil; net yanıtlar almanız önemlidir. Her söylenene tamam diyen kişiyi/kurumu da ciddiye almamak gerek. Buna özellikle dikkat ediniz.

İlgili kurum hizmet verdiği yerde görüşme kabul ediyor mu? Bunu özellikle araştırınız. İşletmenin hizmet verdiği yerden farklı bir alanda (kafe, restoran gibi) görüşme yapmanız son derece anlamsız olacaktır.

Yalnızca bir cep telefonu numarası ile mi hizmet veriliyor yoksa sabit numaralar var mı?

Hizmet almak istediğiniz alternatifleri değerlendirmek için tek kıstasınız ücret olmamalıdır. Buradan pahalı olanı tercih edin manası da çıkarılmamalı. Ücret, birçok kıstas arasında sadece bir değerlendirme kriteridir. Yalnızca bizim birkaç satırda ifade ettiklerimiz bile size onlarca değerlendirme kıstası sunmaktadır. Telefona sarılıp aramak için acele etmeyiniz. Birkaç dakika da olsa hizmet almayı planladığınız internet sayfalarını ‘’kendiniz için’’ inceleyiniz.

 

2. Söylemeden Geçmemeliyiz!

Ne istediğini bilmeyen bir öğrenciye biz yardımcı olamayız. Bu noktada ilk yapmanız gereken net biçimde ihtiyaç tespiti yapmak olmalıdır.

Ulaşmak istediğiniz noktayı bilmeniz gerek. O halde akademik çalışma hakkında kısa bir araştırma yapmanızı öneriyoruz. Söz gelimi yalnızca web sayfamıza bakarak konu hakkında beklenenin üzerinde bilgiye sahip olabilirsiniz.

Önemle vurgulamak isteriz ki tez/proje hazırlamak hiç kolay olmayacak. Bu sebeple amacınız sadece ‘’geçmek’’ dahi olsa bu süreci hafife almayınız. Yoksa canınız yanabilir bizden söylemesi. Özellikle jüri garantisi veriyoruz, A okulu kolay, B okulu zor diyenlere itibar etmeyiniz. Öyle ki akademik çalışmalarda size atanan danışmanın yaklaşımı çok önemlidir. Danışman yetersiz kalırsa veya sizi çok zorlarsa okulun ciddi bir etkisi olamayacaktır.

Bu arada ciddi olumsuz bir hava çıktı ortaya. Peki, aşırı zor bir süreç midir tez veya proje hazırlamak? İlginçtir bu soruya da hayır diyeceğiz. Akademik bir istikşaf hazırlamak ne çok zordur ne de çok kolay. Tek yapmanız gereken kontrollü ve planlı biçimde ilerlemek olmalıdır. İster kendiniz yazın, isterseniz de başkasına yazdırın.

 

3. Neden Tez Hazırlama Evi?

 • Akademik ilkelere uygun biçimde çalışıyoruz.
 • Düşük oranda birebir alıntı yapıyoruz (en çok yüzde 15 – 20 arası).
 • Nitelikli ekip üyelerine sahibiz.
 • Doğrulanabilir kaynak kullanıyoruz. Akademik olarak kabul görmeyecek yayınları kullanmıyoruz. Ağırlıklı olarak makalelerden yararlanıyoruz.
 • Dürüstlük ilkesi etrafında süreci yönetiyoruz.
 • Şeffaflık ilkesine dikkat ediyoruz ve her aşamada sizi bilgilendiriyoruz.
 • Yüz yüze görüşme olanağı sunuyoruz.
 • Öğrenci eleştirileri ile değil; danışman odaklı süreç yönetimi sağlıyoruz.
 • Ara kontrol sonrası revize/düzenleme taleplerini dikkate alıyoruz.
 • Tamamen yazılı anlaşma etrafında ilerliyoruz.
 • Kaynakçada yaklaşık yüzde on yabancı dokümantasyon kullanıyoruz.
 • Her işi yapabiliriz mantığına karşıyız. Yalnızca ‘’yetkin’’ olduğumuz konularda hizmet veriyoruz. Uzmanlığımızın olmadığı konularda hizmet vermiyoruz.
 • Çalışmayı yapan kişi ile görüşmüyorsunuz. Bu durum sizler için bir handikap değil; aksine avantajdır. Her ne olursa olsun çalışmanız bizim sorumluluğumuzdadır.

4. Süreci Nasıl Yönlendirmek Gerek?

İlk olarak işinizi son dakikaya bırakmamanızı öneriyoruz. Ön göremediğiniz durumlar ortaya çıkabilir. En az sorunla süreci yönlendirmek adına aşağıdaki biçimde ilerleme sağlanabilir.

‘’Aşağıdaki sıralamayı hiçbir işlem yapılmadığını düşünerek hazırladık. Eğer ilk aşamaları gerçekleştirdi iseniz sonraki aşamalardan devam ediniz. Burada en önemli nokta genellikle her maddedeki işlemden sonra danışman onayı alınması gerekliliğidir. Danışmanla sık sık görüşmeniz yararınıza olacaktır. Acımasız eleştiriler alsanız da kendisiyle görüşmekten çekinmeyin. Hatırlayınız, çok kolay olmayacağını ifade etmiştik’’.

 • Durumunuzu bize kısaca özetlemeniz iyi bir başlangıç olabilir.
 • “Konu belirlendi mi? Araştırma nasıl planlanıyor? Öneri hazırlandı mı? İçindekiler hazırlandı mı?” gibi soruların tamamına yanıt arıyoruz.
 • Şartlar üzerinde anlaşma ve teslim tarihine odaklı çalışma takvimi belirlenmesi.
 • Konu belirleme aşaması. Bu süreçte konu belirlerken akademik alt yapı var mı iyice araştırılmalıdır.
 • Konu belirleme aşamasında mevzubahis akademik çalışmada herhangi bir araştırma yapılacak mı? Bu husus netleştirilir. Araştırma nitel veya nicel olabilir.
 • Konu belirleme akabinde – eğer isteniyorsa – öneri hazırlanması
 • Öneri kısmında genellikle içindekiler kurgusu yapılmaktadır. Eğer yapılmadıysa ilgili çalışmanın alt başlıklarını içeren içindekiler oluşturulmalıdır.
 • Okuma ve yazma aşaması. Ortalama 2 haftada bir çalışmanın son hali size iletilir. Teslim tarihiniz yakın ise farklı bir çalışma takvimi belirlenebilir.
 • Kişiye özel takvim etrafında planlı gönderimlerin tekrarlanarak devam etmesi ve gelen revizelerin yerine getirilmesi (Danışmanla olabildiğince çok görüşünüz).

‘’Yukarıdaki madde hakkında genellikle öğrenciler kaç kez onay için göndermek gerekmektedir sorusunu yöneltmektedir. Kesin bir sayı vermek doğru olmasa da 3-4 seferden az olmamak kaydıyla maksimum sayıda onay için danışmana göndermek son derece yararlı olacaktır’’.

 • Son kontroller ve kılavuza göre düzenleme safhaları
 • Teslim

5. Bunları Biliyor musunuz?

Maalesef ülkemizde akademisyenler de dâhil olmak üzere konuyla ilgili olan ciddi oranda bir kesim tez yazmaktan bihaber durumdadır.

Konu hakkında sadece bizim onlarca bilgilendirme metnimiz olmasına rağmen yeterli bilincin ortaya çıkmadığını gözlemliyoruz. Çok ciddi şekilde efor sarf eden akademisyenler olduğu gibi öğrenciye intihal yapmasını söyleyen danışmanların varlığı da ortadadır. Üstelik bunu bilmeyen birçok öğrenci danışman tavsiyelerine uymaktadır. Bazı öğrenciler de bilse dahi danışmanla ters düşme seçeneğinde başına gelecekleri bildiğinden yine hocasını dinlemek durumundadır.

Diğer taraftan bize iş başvurusu yapan kişilerin de yüzde 95 (evet maalesef % 95) oranında akademik çalışma yapmaktan bihaber olduklarını söylesek şaşırır mıydınız? Üstelik aralarında akademisyenler, yıllardır bu işi yaptığını iddia edenler mevcuttur. Daha vahim olan ise bu sayının onlarla değil; yüzlerle ifade ediliyor olmasıdır. İlginç bir istatistik değil mi? Öyleyse süreci üstlenecek kişinin akademik unvanı değil; yetkinliği daha önemli durumdadır.

Herkesin farklı bir yöntemi olduğu hususuna saygı duymak gerekiyor olsa da tartışmaya açık olmayan bazı akademik kurallar vardır. Bunlara uyulduğu sürece geriye kalan danışmana çalışmayı beğendirmektir. Bu sayede ilerideki muhtemel ciddi sorunlar önlenmiş olacaktır.

Kimse size geçme garantisi veremez! Kendi hazırladığınız teze/projeye garanti verebilir miydiniz? Kendinize hayal satılmasına izin vermeyiniz.

Kime, nasıl güveneceksiniz? Biz dahil herkesi sorgulamalısınız. Yalnızca bu dokümantasyonu incelediyseniz bile zihninizde onlarca hatta yüzlerce değerlendirme kriteri oluşmuştur. Geriye kalan kendinize kime güvenmeniz gerektiğini sormak olacaktır. Sizin için hangi seçeneğin doğru olduğuna inanıyorsanız onu uygulayınız.

Bilgilendirme sayfasını inceleyin.

www.tezhazirlamaevi.com

 

© 2018 Tez Hazırlama Evi 0532 134 23 51