Anasayfa » Tez Merkezi » tezsiz yüksek lisans proje konuları yazılır
Tezsiz Yüksek Lisans Proje Konuları Yazılır
Tezsiz Yüksek Lisans Proje Konuları Yazılır

tezsiz yüksek lisans proje konuları yazılır

tezsiz yüksek lisans proje konuları

Akademik niteliğe sahip araştırılarda en zorlu aşamaların başında gelmektedir süje belirlemek. Onlarca farklı disiplin dalları arasında boğulan öğrenci işe nereden başlayacağını bilememektedir. Bu durumda ilk olarak yapılması gereken perspektifi bir miktar daraltmak olacaktır. Söz konusu işlemin ne şekilde yapılacağı hususunda net ifadeler kullanmayı doğru bulmuyor olsak da tezsiz yüksek lisans proje konuları belirleme aşamasında tavsiye niteliği taşıyan aşağıdaki kıstaslar üzerinde durmak yararlı olabilir.

  1. İlk olarak ilgi duyulan, yakınlık hissedilen konular arasına yoğunlaşmak en akla yatkın alternatif olacaktır.
  2. İkinci olarak iş hayatınızda veya kendi çıkarlarınıza hizmet edecek içerikte ve nitelikte konular üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Sözgelimi işletme yönetimi üzerine tezsiz yüksek lisans proje konuları tespit etmek üzereyseniz ve aynı zamanda da an itibariyle devam etmekte olduğunuz işiniz de pazarlama departmanında ise pazarlama bilim dalında tetkikler yapmak doğru bir tercih olabilir.
  • Bir diğer alternatif olarak danışman öğretim üyesinin işaret ettiği (işaret etmekten kast edilen danışmanın ilgi duyduğu veya sıcak baktığı alanlardır) konular üzerine yoğunlaşmak olabilir.
  1. Tek amacınızın yalnızca mezun olmak olduğunu belirtebilir ve dolayısıyla da en basit şekilde süreci tamamlamayı düşünüyor olabilirsiniz. Hatırlatmakta yarar olacağını düşündüğümüz nokta ‘’kolay’’ olarak nitelendirilebilecek akademik nitelikli bir çalışma mümkün değildir. Sizin için kolay olan bir başkası için zor olabilir ya da tam tersi. Dolayısıyla anladığınız ve bilgi sahibi olduğunuz disiplinler arasında vetireyi yönlendirirseniz en büyük kolaylığı yapmış olursunuz.
  2. Literatürde bol miktarda işlenmiş konular hakkında bilimsel araştırı yapabilirsiniz. Böylece tezsiz yüksek lisans proje konuları arasında seçim yaparken yabancı kaynak tercümeleri ile zaman kaybetmez ve bir nebze de olsa işlemleri hızlandırabilir veya kolaylayabilirsiniz.

Sonuçta bu aşama işin en basit aşaması gibi görünüyor olsa da gerçek bunun tam tersi yöndedir. Konuyu hafife almamanızı öneririz. Seçim yapmakta zorlanıyorsanız veya ne yapacağınız konusunda soru işaretleri söz konusu ise her biri kendi alanında uzman ekip üyelerimiz size yardımcı olacaklardır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başkent Tez Merkezi

Başkent Tez Merkezi Dikkat çeken biçimde başkent tez merkezi son zamanların önemli hit kelimeleri arasında …

© 2018 Tez Hazırlama Evi 0532 134 23 51